News

Business League Draw 1.12.21

Business League
Taieri Lakes Golf Club
Week 9: Wednesday, December 1, 2021
Tee 1 & Tee 10 5.15pm My Merc Just 4 Fun
5.21pm Black Rock Rockets Custom Panels
5.27pm Hackers Black Thumbs
5.33pm Hunters & Collectors Circuit Breakers
5.39pm Sultans of Swing Mortgage Link
5.45pm Who’s Ya Caddie? Fulton Hogan
Tee 6 & Tee 14 5.15pm Palmers (On Bar Duty) Sweet As
5.21pm Sav Swingers KB Contractors
5.27pm The Rangers 2 Left, 2 Right
5.33pm Hello World Shady Golfers
5.39pm Carpet Court Daisy’s
5.45pm DF Transales Hit and Hope

Results Sat 27.11

27/11/2021        Stableford

Division 1   

1st           M Payne                             +7

2nd          S Mitchell                           +5

3rd          B Ferguson                         +5

4th          B Hunt                                 +3

5th          C Robertson                       +2

6th          J Mitchell                            +2

7th          J Kennelly                           +1                                                                         

8th          M Reid                                +1

9th          B Ellis                                   +1

10th        C Petre                                +1

11th        S Will                                   +1

12th        R Reid                                  +1

13th        N Johnston                         +1

 

Division 2 

1st           M Chave                             +6

2nd          R Kim                                   +5

3rd          M Billings                            +5

4th          L Walker                             +5

5th          C Hunter                             +5

6th          R Will                                   +5

7th          C Blackie                             +3

8th          D Brook                                             +3

9th          B Lyall                                 +3

10th        P Abernethy                       +2

11th        K Loots                                +1

 

Two’s

M Billings, R Will, P McDonald, M Payne

Birdie Hole #3

C Robertson  $56

Nett Eagle #7

M Billings, R Will  $28

Merv Chave Sponsored Hole: M Payne

Palmers Mechanical NTP: R Kim

 

 

Ladies Results- STFD

Division 1

1st           K Baker                40

 

 

Division 2

1st           R Miller                38

 

Division 3

1st           K Blick                  37

2nd          C Gibson              36

Two’s: K Baker

Mortgage Link NTD: K Baker

 

Taieri Open Draw

2021 TAK Flooring Taieri Open Draw

Saturday 4th December

Tee 1

10.00am              S Will & S Smith, D Tetlow & D Fahey

10.07am              D Barnett & T Clark, S Mitchell & T Smith

10.14am              A Robertson & H Robertson, K Ellis & L Frampton

10.21am              B Savigny & T Trevathan, A Elliman & B Johnson

10.28am              C Petre & W Pitcaithly, R Hartley & M Dowling

10.35am              N Johnston & L Thom, A Baird & O Frost

10.42am              M Payne & D Ruske, S Frost & D Dowling

10.49am              D Freeman & H Jenkins, A Glendining & 1 other

10.56am              I James & M Thompson, J Soper & J Payne

11.03am              I Gillespie & K Shaw, R Yoo & S Yoo

11.10am              K Thom & R Will, C Walters & M Clearwater

11.17am              P Hannah & L Watt, B Coffin & H Van Turnhout

11.24am              N Graves & D Laws, G Hannah & S Reeves

11.31am              B Kennelly & B Ellis

 

Tee 10

 

10.00am              P McDonald & C Stringer, J Mears & R McIntosh

10.07am              D Boyes & B Keane, A Guyton & C Robertson

10.14am              H Baird & P Morsink, J Boyes & G Fahey

10.21am              G Todd & K Todd, A Fiddes & B Shaw

10.28am              L Fraser & L Johnson, A Chisholm & P Chisholm

10.35am              B Mills & P Jackson, R Lee & M Lee

10.42am              K Blick & J Clunie, K Mercer & M Mercer

10.49am              K Loots & L King, A Thoms & B Collins

10.56am              K Renwick & G Renwick, G Tomlinson & P Abernethy

11.03am              J Eade & G Sherlock, R Farqhuar & R Farqhuar

11.10am              G Walters & S Jopson, S Fitzgerald & S Butlin

11.17am              R Rosevear & B Bennett, M Stevens & M Turner

11.24am              C Tomlinson & T Eketone, J Haig & J Mitchell

11.31am              C McPhee & C Clapperton, I Boath & M Reid

11.38am              A Roberts & J Clague, T Stevens & S Brouwer

 

 

 

 

 

 

 

 

2021 TAK Flooring Taieri Open Draw

 

Sunday 5th December

Tee1

 

10.00am              P McDonald & C Stringer, A Guyton & C Robertson

10.07am              R Farqhuar & R Farqhuar, R Rosevear & B Bennett

10.14am              K Loots & L King, G Tomlinson & P Abernethy

10.21am              K Renwick & G Renwick, C Tomlinson & T Eketone

10.28am              A Chisholm & P Chisholm, A Roberts & J Clague

10.35am              I Boath & M Reid, J Eade & G Sherlock

10.42am              H Baird & P Morsink, R Lee & M Lee

10.49am              G Walters & S Jopson, K Mercer & M Mercer

10.56am              B Mills & P Jackson, C McPhee & C Clapperton

11.03am              J Haig & J Mitchell, J Mears & R McIntosh

11.10am              M Turner & M Turner, G Todd & K Todd

11.17am              K Blick & J Clunie, T Stevens & S Brouwer

11.24am              A Fiddes & B Shaw, J Boyes & G Fahey

11.31am              S Fitzgerald & S Butlin, L Fraser & L Johnson

11.38am              D Boyes & B Keane, A Thoms & B Collins

 

Tee 10

 

10.00am              B Ellis & B Kennelly, N Graves & D Laws

10.07am              A Glendening & 1 other, D Tetlow & D Fahey

10.14am              I Gillespie & K Shaw, G Hannah & S Reeves

10.21am              B Johnson & A Elliman, C Petre & W Pitcaithly

10.28am              R Yoo & S Yoo, N Johnston & L Thom

10.35am              P Hannah & L Watt, A Robertson & H Robertson

10.42am              K Ellis & L Frampton, J Soper & J Payne

10.49am              K Thom & R Will, A Baird & O Frost

10.56am              B Coffin & H VanTurnhout, S Frost & D Dowling

11.03am              S Will & S Smith, R Hartley & M Dowling

11.10am              S Mitchell & T Smith, I James & M Thompson

11.17am              C Walters & M Clearwater, M Payne & D Ruske

11.24am              B Savigny & T Trevathan, D Freeman & H Jenkins

11.31am              D Barnett & T Clark

Business League Draw 24.11.2021

Business League
Taieri Lakes Golf Club
Week 8: Wednesday, November 24, 2021
Tee 1 & Tee 10 5.15pm Hunters & Collectors Mortgage Link (On Bar Duty)
5.21pm Just 4 Fun Black Thumbs
5.27pm Black Rock Rockets Circuit Breakers
5.33pm Hackers Fulton Hogan
5.39pm Sultans of Swing KB Contractors
5.45pm Who’s Ya Caddie? 2 Left, 2 Right
Tee 6 & Tee 14 5.15pm My Merc Custom Panels
5.21pm The Rangers Sweet As
5.27pm Sav Swingers Shady Golfers
5.33pm Palmers Mechanical Daisy’s
5.39pm Hello World Hit and Hope
5.45pm Carpet Court DF Transale

Draw Sat 27.11.21

Taieri Lakes Golf Course Draw

Saturday 27.11.2021

Men: Bisque Par & Tansley Electrical Shootout Final        

Ladies: Stableford

Bar: S Will & P McDonald

 

8:00 1 Baker, Kathryn Anderton, Lee-Ann
8:07 1 Chave, Merv Kim, Ricky Abernethy, Gary Roberts, Aaron
8:14 1 Haig, Jarred Mitchell, Jarrod Vercoe, Iain Savigny, Bradley
8:21 1 Shaw, Ken Stringer, Craig McIntosh, Robert Petre, Chris
8:28 1

 

8:00 10 Johnston, Neil James, Ian Coffin, Brynn Mears, Jason
8:07 10 Barnett, David Billings, Mark Pitcaithly, Wayne Rusbatch, Stephen
8:14 10
8:21 10

 

12:00 1 Will, Stephen Fahey, Graham Hutchinson, Colin Hannah, Greg
12:07 1 Rivers, Royce Reid, Murray Ferguson, Bryan Blackie, Colin
12:14 1 Will, Richard Mitchell, Stuart Trevathan, Tom Myers, Wayne
12:21 1 Hunt, Brendon Reid, Robert Walker, Lew
12:28 1

 

12:00 6 Miller, Renee Stringer, Julie Clunie, Jules
12:07 6 Tetlow, Denise Clague, Janine Payne, Jacinta Roulston, Lois
12:14 6 Robertson, Alison Fahey, Dianne Yoo, Rany Hannah, Pip
12:21 6 Watt, Elizabeth Woodhead, Trudy Abernethy, Sue Blick, Karen
12:28 6
12:35 6

 

12:00 10 Kennelly, Brett Ellis, Blair Guyton, Andrew Kennelly, Jack
12:07 10 Gillespie, Ian McDonald, Philip Robertson, Craig Robertson, Hayden
12:14 10 Hunter, Craig Keith, Greg Reeves, Steve Loots, Kay
12:21 10 Lyall, Barry Brook, David Sudol, John
12:28 10
12:35 10
12:42 10

Results Sat 20.11.21

20.11.2021          Veterans Day Medal

Division 1   

1st           R Reid                                  68

2nd          J Mears                               69

3rd          T Clark                                 69

4th          C Macfie                             69

5th          B Coffin                                             70

6th          B Savigny                            72

7th              W Myers                             73

8th          R McIntosh                        73

9th          R Will                                   74

10th        I Boath                                74

11th        T Smith                                74

 

Division 2 

1st           C Hutchinson                     66

2nd          L Walker                             68

3rd          G Hannah                           70

4th          R Kim                                   70

5th          B Lyall                                 71

6th          P Abernethy                       71

7th          R Rivers                               72

8th          G Hannah                           72

9th          A Roberts                           73

 

Two’s

R Reid, B Kennelly, C Petre, D Boyes, W Myers

Birdie Hole #2

Jackpot

Nett Eagle #12

Jackpot

Merv Chave Sponsored Hole: C Macfie

Palmers Mechanical NTP: M Perkins

 

 

Ladies Results- Bisque Par

Division 1

1st           S Fitzgerald                        +6

 

Division 2

1st           D Fahey                               +9

2nd          D Tetlow                             +9

3rd          T Stevens                            +6

 

Division 3

1st           S Jopson                             +8

2nd          J Payne                                +7

Two’s: S Fitzgerald

Mortgage Link NTD: K Mercer

Sat Draw 20.11.21

Taieri Lakes Golf Course Draw

Saturday 20.11.2021

Men: Veterans Day Medal, white tee     

Ladies: Stableford

Bar: S Will

 

8:00 1 Petre, Chris James, Ian Clark, Tim McIntosh, Robert
8:07 1 Shaw, Ken Mitchell, Jarrod Haig, Jarred Mears, Jason
8:14 1 Fitzgerald, Sharon Fahey, Dianne Anderton, Lee-Ann Hannah, Pip
8:21 1
8:28 1

 

8:00 10 Chave, Merv Roberts, Aaron Rusbatch, Stephen Pitcaithly, Wayne
8:07 10 Barnett, David Billings, Mark
8:14 10 Mercer, Kay Jopson, Sue Walters, Glenda
8:21 10 Woodhead, Trudy Gibson, Chris Stevens, Tania
8:28 10

 

12:00 1 Will, Stephen Reid, Murray Coffin, Brynn Guyton, Andrew
12:07 1 Blackie, Colin Myers, Wayne Mitchell, Stuart Hannah, Greg
12:14 1 Trevathan, Tom Stringer, Craig Smith, Terry Hutchinson, Colin
12:21 1 Boyes, Jaxon Lyall, Barry Boath, Ian Yoo, Sean
12:28 1 McDonald, Philip Ellis, Blair Kennelly, Brett Thom, Lex
12:35 1 Brook, David Sudol, John Wolter, Stephen Loots, Kay
12:42 1
12:49 1
12:56 1

 

12:00 10 Gillespie, Ian Ferguson, Bryan Laws, Dave Hunter, Craig
12:07 10 Ellis, Kristin Walters, Colin Will, Richard Reid, Robert
12:14 10 Abernethy, Peter Tomlinson, Greg Rivers, Royce Rosevear, Ryan
12:21 10
12:28 10

12:00 12 O’Neill, Karren Watt, Elizabeth Miller, Renee Payne, Jacinta
12:07 12 Baker, Kathryn Fraser, Lee Clearwater, Jill
12:14 12 Clague, Janine Yoo, Rany Tetlow, Denise

 

 

Sat Draw 13.11.21

Taieri Lakes Golf Course Draw

Saturday 13.11.2021

Men: 3rd Round Strokeplay champs, White tee STFD       

Ladies: Purple Tee STFD

 

8:00 1 McIntosh, Robert Petre, Chris Mitchell, Jarrod James, Ian
8:07 1 Abernethy, Gary Kim, Ricky Chave, Merv Burn, Geoffrey
8:14 1 Barnett, David Mears, Jason Johnston, Neil Johnson, Brian
8:21 1 Johnson, Lisa Clunie, Jules Miller, Renee

 

8:00 10 Vercoe, Iain Rusbatch, Stephen Billings, Mark Roberts, Aaron
8:07 10 Rosevear, Ryan Bennett, Blair Andrews, Mark Boyes, Duane
8:14 10
8:21 10 Roulston, Lois Stringer, Julie

 

12:00 1 Savigny, Bradley Reid, Murray Van Turnhout, Henry Gillespie, Ian
12:07 1 Myers, Wayne Reid, Robert Sheppard, Allan Bell, Roger
12:14 1 Mitchell, Stuart Will, Stephen Coote, Simon Mercer, Colin
12:21 1 Walters, Colin Blackie, Colin Guyton, Andrew Stringer, Craig
12:28 1 Brook, David Sudol, John Cochrane, Martin Walsh, Doc
12:35 1 Ferguson, Bryan Reeves, Steve Giddens, Murray Williams, Dave
12:42 1 Loots, Kay Hannah, Greg Cain, Gavin Sutton, Chris
12:49 1 Shaw, Ken Will, Richard Farquhar, Rhys Farquhar, Ross
12:56 1

 

12:00 6 Anderton, Lee-Ann Blick, Karen Robertson, Alison Stringer, Julie
12:07 6 Gibson, Chris Hannah, Pip Mercer, Kay Butlin, Sue
12:14 6 Watt, Elizabeth Fahey, Dianne Woodhead, Trudy O’Neill, Karren
12:21 6
12:28 6

 

12:00 10 Ellis, Blair Ellis, Kristin Fahey, Graham Coffin, Brynn
12:07 10 Boath, Ian McPhee, Graham Sheppard, Chris Attewell, Mark
12:14 10 Kennelly, Jack Kennelly, Brett Boyes, Jaxon Robertson, Hayden
12:21 10 McDonald, Philip Graves, Neville Tippett, Kevin Dickson, Ian
12:28 10 Hutchinson, Colin Yoo, Sean Davis, Ian Paul, Quintin
12:35 10 Smith, Terry Keith, Greg Turner, Michael Leigh, Harold
12:42 10 Trevathan, Tom Lyall, Barry Laws, Dave Rivers, Royce
12:49 10
12:56 10

 

12:00 12 Tetlow, Denise Yoo, Rany Frampton, Louise Clearwater, Jill
12:07 12 Fitzgerald, Sharon Clague, Janine Fraser, Lee Stevens, Tania
12:14 12 Coffin, Lorraine Walters, Glenda Jopson, Sue Baker, Kathryn

 

Business League Draw 10.11.21

Business League
Taieri Lakes Golf Club
Week 6: Wednesday, November 10, 2021
Tee 1 & Tee 10 5.15pm Palmers (On Bar Duty) Hello World
5.21pm Black Thumbs Fulton Hogan
5.27pm Custom Panels Mortgage Link
5.33pm Just 4 Fun 2 Left, 2 Right
5.39pm Black Rock Rockets KB Contractors
5.45pm Hackers Sweet As
Tee 6 & Tee 14 5.15pm My Merc Circuit Breakers
5.21pm Hunters & Collectors Shady Golfers
5.27pm Sav Swingers Carpet Court
5.33pm The Rangers DF Transales
5.39pm Sultans of Swing Hit and Hope
5.45pm Who’s Ya Caddie? Daisy’s

Results Sat 06.11

6.11.2021            Speights Monthly Stroke & UPVC Ringers

Div 1

Gross: B Bennett                             75

                                                           

Net        1st           N Johnston          71

2nd          J Boyes                 72

3rd          P McDonald        72

4th          C Petre                 72

5th          B Ferguson          72

 

Fair-Lee Cup Winner: S Reeves    139

 

Div 2

Gross: B Savigny                              80

Net        1st           I James                 69

2nd          S Reeves              69

3rd          Michael Turner   70

4th          K Ellis                    71

5th          S Mitchell            74

 

Div 3     

Gross:   R Reid                                  85                         

Net        1st           P Thorn                69

2nd          C Walters            70

3rd          S Rusbatch          74

4th          D Freeman          74

5th          D Barnett             74

 

White Tee STFD:

1st           Mitchell Turner                 41

2nd          T Marshall                          37

3rd          S Cross                                35

4th          R Rivers                               34

 

Senior Mug: B Savigny

Junior Mug: R Reid

Kean Slogger: S Will

Twos: B Kennelly, J Boyes, J Mears, R Reid

Palmers Mechanical NTP: S Yoo

Birdie hole: R Reid

Nett Eagle: J Mears

Merv Chave Sponsored hole: Mitchell Turner

 

 

Medal (Veterans Day)   

Division 1

1st           S Fitzgerald         73

 

Division 2

1st           R Miller                64

2nd          D Fahey                69

3rd          S Butlin                 70

4th          L Frampton         70

 

Division 3

1st           J Clague               69

2nd          S Jopson              71

3rd          J Clunie                71

 

Two’s: L Watt, D Fahey, T Stevens

Mortgage Link NTD: D Fahey

 

Scroll to top