Category: Results

Results Sat 07.05.22

07.05.2022          Speights Monthly Stroke & UPVC Ringers

Div 1

Gross:   J Boyes  72

Net        1st           C Stringer            66

2nd          M Payne              69

3rd          B Coffin                              70

4th          I Boath                 70

5th          N Johnston          71

 

 

Div 2

Gross:   G McPhee  82

Net        1st           B Savigny             71

2nd          B Hunt                  72

3rd          R Reid                   73

4th          P Sinclair              73

5th          C Tomlinson        74

6th          R Saxton              74

7th          A Roberts            74

 

 

Div 3     

Gross:   R Kim  88                           

Net        1st           C Hunter              70

2nd          R Will                    70

3rd          D Boyes                              71

4th          L Evans                 71

5th          I Vercoe               72

6th          C Walters            72

7th          B Aitchison          73

8th          T Eketone            73

9th          P Barlow              73

 

Senior Mug: C Stringer

Junior Mug: R Kim

Kean Slogger: H VanTurnhout

Twos: I Gillespie, C Stringer, P McDonald, G Burn, M Stevens

Palmers Mechanical NTP: R Rivers

Birdie hole: #15   C Stringer, M Payne, J Boyes

Nett Eagle: #9  T Marshall

Merv Chave Sponsored hole: K Shaw

 

 

 

Ladies- Nancy MacCormack Foursomes

 

1st           Z Matheson & J Clearwater                          147

2nd          G Walters & L Fraser                                      147

3rd          J Stringer & L Roulston                                  148

4th          K Mercer & K O’Neill                                      148

Results Sat 02.05.22

30.04.2022

Mens Results- 4BBB STFD

 

Division 1

1st           M Billings & L Evans                                       57

2nd          C Walters & D Laws                                       59

3rd          D Barnett & R Kim                                          60

4th          S Will & A Glendining                                     61

5th          J Mears & C Robertson                                  63

6th          B Kennelly & J Kennelly                                  63

7th          D Grey & M Clearwater                                63

8th          J Boath & W Myers                                        63

9th          T Fiddes & C Gutsell                                       64

10th        W Pitcaithly & I Vercoe                                 64

11th        J Haig & J Mitchell                                          64

12th        M Payne & M Broadley                                 65

13th        C Day & M Chave                                            65

14th        S Yoo & G McPhee                                         65

 

 

Merv Chave Sponsored hole:      M Clearwater

Palmers Mechanical NTP:            C Macfie

Twos: T Fiddes x2, B Kennelly x2, B Tippet, J Haworth, H Van Turnhout, G McPhee, D Laws, R Rivers, J Kennelly, D Barnett, D Grey

Nett Eagle Hole #4: L Walker

Nett Birdie Hole #3: B Kennelly, D Weir, C Macfie

 

Ladies- LGU & Putting

 

Division 1

1st           S Fitzgerald                                       68

2nd          S Butlin                                               74

3rd          P Hannah                                           75

Putting: S Fitzgerald                                       31

 

Division 2

1st           J Payne                                               68

2nd          K Mercer                                            72

3rd          R Miller                                              72

4th          D Tetlow                                            73

Putting: J Payne                                              30

 

 

 

Division 3

1st           L Coffin                                              64

2nd          L Johnson                                          72

Putting: L Roulston                                         31

 

Twos: S Fitzgerald, L Johnson, J Payne, R Miller, K O’Neill

Mortgage Link NTD: S Jopson

Results Sat 23.04.22

23/04/2022- Single Par

Division 1   

1st           T Clark                                 +3

2nd          R Reid                                  +1

3rd          B Hunt                                 +1

4th          J Kennelly                           SQ

5th          M Mercer                           SQ

6th          C Sinclair                             SQ

 

Division 2 

1st           L Walker                             +7

2nd          G Hannah                           +4

3rd          T Marshall                          +2

4th          D Ruske                               +1

5th          J Haworth                           SQ

6th          J Sudol                                 SQ

7th          A Swallow                          SQ

8th          R Saxton                             SQ

 

Two’s

T Clark x2, M Stevens, G Hobbs, B Hunt, J Boath, C Hutchinson, M Mercer, M Payne, J Mitchell

Birdie Hole #14

M Mercer, T Clark, M Payne
Nett Eagle #18

B Coffin

Merv Chave Sponsored Hole: C Gibson

Palmers Mechanical NTP:  J Mitchell

 

 

Ladies Results- Irish Stableford

Division 1

1st           T Woodhead                      70

2nd          K Baker                               67

 

Division 2

1st           L Frampton                        76

2nd          R Miller                               72

 

Division 3

1st           L Coffin                               61

 

Two’s:

Mortgage Link NTD: L Watt

Results Saturday 16.04.22

16.04.2022- Golf Shop Stableford

                 

Div 1     

1st           J Haig                                  36

2nd          K Shaw                                35

3rd          I Boath                                34

4th          J Boyes                                33

5th          B Savigny                            33

6th          N Johnston                         33

7th          B Ferguson                         33

 

 

Div 2

1st           R Farqhuar                         42

2nd          C Hutchinson                     36

3rd          T Smith                                36

4th          C Day                                   34

5th          R Will                                   33

6th          W Myers                             31

7th          D Boyes                                             31

 

Div 3

1st           L Evans                                43

2nd          M Harley                             38

3rd          J Payne                                37

4th          R Rivers                               37

5th          Z Matheson                        36

6th          Q Petre                               35

7th          D Fahey                               34

8th          I Vercoe                              33

9th          B Lyall                                 33

10th        L Fraser                               33

11th        R Yoo                                  33

 

 

Twos- M Payne, K Shaw, L Evans, R Will, M Stevens

Sat Results 09.04.22

09/04/2022

1st           N Graves, D Laws, C Walters                                                     218

2nd          C Tomlinson, I Vercoe, B Aitchison                                           219

3rd          M Billings, S Rusbatch, G Keith                                                  219

4th          B Lyall, R Will, S Will                                                                    221

5th          N Johnston, I Gillespie, C Stringer                                             221

6th          R Rivers, C Day, B Homan                                                           227

7th          J Mears, C Petre, W Pitcaithly                                                    228

8th          S Yoo, B Johnson, M Stevens                                                     228

9th          B Ferguson, C Hutchinson, S Wolter                                         229

10th        B Savigny, J Boath, P Abernethy                                                229

11th        M Reid, G McPhee, D Boyes                                                       229

 

Merv Chave Sponsored Hole

S Fitzgerald

Palmers Mechanical Nearest the Pin

G Hobbs

Birdie Hole- #11- JACKPOT

Net Eagles- #16- JACKPOT

 

Ladies- Stableford- Home Pennant

 

Div 1

1st           S Fitzgerald                                       43

2nd          T Woodhead                                     40

3rd          S Butlin                                               37

 

Div 2

1st           R Miller                                              38

2nd          L Fraser                                              37

 

Div 3     

1st           L Coffin                                              38

2nd          S Johnston                                         36

3rd          S Abernethy                                      36

 

Twos: L Coffin

Mortgage Link NTD: L Coffin

Results Sat 02.04.22

2.4.22    Speights Monthly Stroke & UPVC Ringers

Div 1

Gross: B Shaw    72

Net        1st           J Mitchell             68

2nd          C Robertson        70

3rd          I Boath                 71

4th          I Gillespie             72

5th          C Petre                 72

 

Div 2

Gross:   W Pitcaithly        81

Net        1st           A Fiddes               68

2nd          S Smith                 70

3rd          A Glendining       73

4th          D Barnett             73

 

 

Div 3     

Gross:   C Day     88                         

Net        1st           L Evans                 67

2nd          B Johnson            68

3rd          R Clear                 71

4th          J Sudol                  71

5th          L Walker              71

6th          M Chave              72

7th          G Abernethy        72

 

Senior Mug: W Pitcaithly

Junior Mug: L Evans

Kean Slogger: C Walters

Twos: B Shaw, C Macfie, D Brook, N Johnston

Palmers Mechanical NTP: T Clark

Birdie hole: #2   D Brook, C Macfie

Nett Eagle: #15  A Fiddes, A Glendining, R Rivers

Merv Chave Sponsored hole: G McPhee

 

 

Women – LGU & Putting

Division 1

1st           E Watt                  72

2nd          A Robertson        73

3rd          S Fitzgerald         73

Putting: K Mercer              29

 

 

Division 2

1st           K O’Neill              72

2nd          S Jopson              73

Putting  S Jopson              25

 

Division 3

1st           J Payne                 78

2nd          J Clearwater       79

3rd          R Yoo                   79

Putting  R Yoo                   30

 

Two’s: S Fitzgerald

Mortgage Link NTD: K Baker

Results Sat 26.3.22

26.3.22 – 2 Man Ambrose

1st          J Smith & S Smith                             54.75

2nd         H Reid & B Reid                                58.25

3rd          B Savigny & S Wolter                      60.25

4th          J Boyes & H Robertson                   60.25

5th          C Robertson & J Mears                   61

6th          J Mitchell & R Kim                            62

7th          M Reid & G Fahey                            62.25

8th          C Petre & W Pitcaithly                    62.25

9th          B Shaw & A Fiddes                           63.25

10th        B Stratton & S Dalton                     63.25

11th        B Burridge & K Thom                       63.5

12th        C Blackie & G McPhee                    63.75

13th        D Barnett & G burn                          63.75

14th        M Payne & L Evans                          64

15th        S Reeves & L Walker                       64

 

 

Women – Par

 

Division 1

1st          P Hannah                                           +2

2nd         L Watt                                                +1

 

Division 2

1st          T Stevens                                           +1

2nd         T Woodhead                                     -1 OCB

 

Division 3

1st          L Roulston                                         -1

2nd         C Gibson                                            -1

3rd          L Coffin                                              -2

Twos

T Stevens, C Gibson, R Yoo

Mortgage Link NTD:

P Hannah (Hole in One)

Sat Results 19.03.2022

19/03/2022        Irish STFD

Division 1   

1st           M Reid                                89

2nd          G McPhee                           77

3rd          B Coffin                                             75

4th          B Bennett                           75

5th          R Reid                                  73

6th          K Shaw                                70

7th          I Gillespie                            70

8th          E Mills                                 69

 

Division 2 

1st           B Aitchison                         79

2nd          C Hunter                             70

3rd          M Chave                             68

4th          R Rivers                               68

5th          M Billings                            68

 

Two’s

I Gillespie, D Laws, S Patel

Birdie Hole #5

E Mills, S Brent, B Bennett, K Shaw, C Hunter
Nett Eagle JACKPOT

Merv Chave Sponsored Hole: L Coffin

Palmers Mechanical NTP:  A Simpson

 

 

Ladies Results- Mongolian STFD

Division 1

1st           L Watt                  422

2nd          P Hannah             401

 

Division 2

1st           G Walters            411

2nd          K O’Neill              386

 

Division 3

1st           S Abernethy        347

2nd          L Coffin                330

 

Two’s: S Abernethy

Mortgage Link NTD: S Abernethy

Results Sat 12.03.22

11/12/2021        Stableford

Division 1   

1st           M Andrews                         37

2nd          J Mears                               36

3rd          C Robertson                       36

4th          P Sinclair                             35

5th          A Fiddes                              35

6th          C Petre                                35

7th          R Reid                                  33

8th          M Perkins                           33

9th          G McPhee                           33

 

Division 2 

1st           R Rivers                               37

2nd          I Vercoe                              34

3rd          B Lyall                                 32

4th          T Williamson                      33

 

Two’s

R Reid, C Robertson, R Will, M Payne, M Andrews, C Petre, G Tomlinson, R Rivers

Birdie Hole #3

R McIntosh, B Hunt
Nett Eagle JACKPOT

Merv Chave Sponsored Hole: J Mears

Palmers Mechanical NTP: C Walters

 

 

Ladies Results- Medal

Division 1

1st           L Anderton          73

2nd          S Butlin                 73

 

Division 2

1st           T Stevens             73

2nd          R Miller                73

 

Division 3

1st           Z Matheson         74

2nd          K Blick                  75

 

Two’s: S Butlin

Mortgage Link NTD: D Fahey

Results Saturday 5.3.22

5.3.22    Speights Monthly Stroke & UPVC Ringers

Div 1

Gross: B Bennett                              74

Net        1st          K Shaw                 72

2nd         J Boyes                 73

3rd          E Mills                  73

4th          J Mitchell             73

5th          M Payne              73

6th          M Turner             74

7th          M Andrews          74

 

Div 2

Gross: H vanTurnhout                     83

Net        1st          J Haig                    71

2nd         D Ruske                72

3rd          R Reid                   73

4th          A Botting             73

5th          C Tomlinson        73

6th          S Reeves              73

7th          G Fahey                74

8th          G McPhee            74

9th          T Smith                 74

 

Div 3     

Gross:    D Boyes                                             88                         

Net        1st          M Clearwater     70

2nd         L Walker              70

3rd          P Thorn                70

4th          R Kim                    73

5th          T Marshall           74

6th          C Walters            74

7th          C Day                    74

 

Senior Mug: H vanTurnhout

Junior Mug: D Boyes

Kean Slogger: B Ellis

Twos: K Shaw, A Guyton (2), M Andrews (2), H Robertson, J Boyes, H vanTurnhout, S Will, A Botting

Palmers Mechanical NTP: G Hannah

Birdie hole: 17   B Kennelly

Nett Eagle: 5      C Day

Merv Chave Sponsored hole: A Roberts

 

 

Women – LGU & Putting (2nd Qualifying)

Division 1

1st          S Butlin                 72

2nd         L Watt                  72

Putting  K Mercer              30

 

Division 2

1st          A Robertson        67

2nd         D Fahey                69

3rd          L Fraser                71

4th          J Clague               74

Putting  S Jopson              28

 

Division 3

1st          J Clearwater       70

2nd         L Roulston           71

Putting  L Coffin                34

J Clearwater       34

 

Two’s: S Butlin, L Frampton, L Fraser, J Stringer

Mortgage Link NTD: L Anderton

Scroll to top